Intervju z predsednikom radiokluba Škofja loka

Pozdravljeni.

Malo nenavadno pa vendar sem si zamislill da bom na naši spletni stani objavil intervju. No ideja me je prešinila na SOTA večeru v RK Škofja loka – S59UAR, na katerega sem po veliko neuspelih poizkusih končno enkrat uspel priti. Za sogovornika sem si izbral prav njihovega predsedniika, Jureta-S57XX, ki močno dvomim da ga kdo nebi poznal, saj je Jure v svoji radioamaterski karieri ogromno prispeval ne samo njihovemu klubu, temveč tudi S5 radioamaterstvu nasploh.

Intervju je narejen z namenov informiranja članov RK Lesce –  torej vas ki prispevek berete, ter tudi sami popestritvi naše spletne strani. Prispevek sem iz večih razlogov sklenil dati v pogled samo registriranim uporabnikom spletne strani.

Na koncu je objavljenih tudi nekaj slik ki so nastale tistega večera.

Užitek ob branju!

Pozdravljen Jure!

Živjo Slavc!

Da pobrskava malo v zgodovino, kako se je pravzaprav začelo?

Hm, tu pa nisem čisto prepričan, kaj imaš v mislih?

Če misliš za klub, smo bili dolgo časa prepričani, da se je pričelo ob 1000 letnici Škofja Loke leta 1973. Pri urejanju starih QSL-k in listanju LOG-ov pa smo ugotoili, da se je vse skupaj začelo že leta 1971. Pred tem so bili tudi drugi zametki radioamaterstva, ki pa niso obstali. Počasi a zenasljivo se približujemo uradni 40 letnici kluba.

Če imaš v mislih mene, se je vse skupaj začelo davnega J leta 1977.

Radioklub Škofja loka je zelo znan RK v slovenskem radioamaterskem prostoru. Po čem bi dejal da je bil najbolj poznan skozi celotno obdobje njegovega delovanja?

Dolga leta smo bili precej aktivni na UKV-ju, kar je vidno tudi na policah. Zagotovo smo tudi eden redkih klubov, ki so uspeli poraziti RK Domžale v Pokalu ZRS. Takrat se je Domžalčanom tako obesil nos, da niti na podelitev priznanj, ki je bila v galeriji Loškega Gradu, niso prišli – no ja, dve uri po podelitvi je nekdo na skrivaj prišel po priznanja in se izgovarjal, da ni vedel za pravo uro.

Po drugi strani smo vedno želeli dati tudi nek tvoren prispevek k razvoju radioamaterizma v Sloveniji – pa naj bo to skozi soorganizacijo UKV tekmovanj, sodelovanje v HQ ZRS ekipah, aktivnem delu na priročniku, vprašanjih za radioamaterje, itd. Ponosni smo tudi, da smo bili vedno kritičen član ZRSa in to kljub temu, da na nas gledajo kot na enega od »majhnih klubov«. V zadnjih letih nas je to sicer malo minilo, a ponovno postajamo. To kar si nekateri v vrhovih ZRS dovoljo v zadnjem času, pa to ne zgolj s predlogm »Zakona o radioamaterski dejavnosti«, presega vse meja zdrave pameti in dobrega okusa.

V vitrini vidim veliko priznanj in pokalov. Na katero priznanje so člani še najbolj ponosni?

Hmmm, verjetno bo vsak član odgovoril drugače – glede na to, kje je sodeloval. Poudariti pa je seved potrebno, da jih je večina iz tekmovanj na VHF/UHF/SHF področjih. Nekaj posebnega so zagotovo priznanja Občine Škofja Loka, Civilne zaščite in Plaketa ZRS ob obletnici kluba. Seveda pa se vsakokrat, ko pogledamo na plaketo za generalno zmago v Pokalu ZRS, hudomušno namuzamo.

Da preideva malo na sedanjost. Čemu klub trenutno posveča največ pozornosti, pa pustiva sedaj predlog ZRDej, mislim predvsem na operaterstvo, itp.?

Če se omejiva strogo na operaterstvo, potem je v ospredju KV delo – DX arjenje, sodelovanje v kakih manjših KV tekmovanjih, člani pa tudi niso pozabili na UKV tekmovanja, kar je še posebno razvidno iz letošnjega (2009) UKV AA tekmovanja. Od ostalega pa je urejanje prostorov kluba, obnova opreme, tudi v SOTA aktivnostih se poizkušamo …

Koliko članov članov ima trenutno S59DKR in kakšna je aktivnost članov-ne samo v operaterskem smislu tudi v družabnem?

Hm, Tu bom pa odgovoril z vprašanjem. V kakšnem smislu? Kot jih želi imeti sedanja ablast na ZRS nekaj preko 10, poleg tega pa še kar nekaj takih, ki niso aktivni na bandih in so zgolj člani kluba – ne pa tudi ZRS-a.

Ko pogledam po vašem PPS-u in po strehi vidim da je klub zavidljivo dobro opremljen. Kateri so vaši glavni prihodki?

Največji delež v delovanje kluba prispeva občina. Poleg tega poizkušamo kak evro pridobiti iz nudenja uslug v raznih akcijah kot so teki, kolesarski kronometri, orientacije, smučarija itd. Tudi sredstev, recimo jim v reklamne namene, smo pridobili iz sodelovanja z organizatorji spominskih prireditev, pote so tu še kake donacije in podobno.

Tako kot klub, tudi tebe Jure pozna širna Slovenija zato mi dovoli še nekaj bolj osebnih vprašanj. Kako osebno in pa kot predsednik RK gledaš na radioamaterstvo, kako si se sam znašel v tem hobiju in kako ti vidiš njegovo prihodnost?

V radioamaterstvu sem se znašel čisto slučajno. Tam nekje, v sedmem razredu osnovne šole me je povebil eden od »ta starih«. Pričel sem hoditi na tečaj (trajal je dve leti!) in ugotovil, da me tematika in drušma zanimata. Tako se je začelo …

Glede radioamatersta na splošno pa se moramo pričeti končno zavedati, da je to hobi. Hobi, ki lahko širši skupnosti v krznih situacijah marsikaj nudi – ni pa to edini in zveličavni namen te ljubiteljske dejavnosti. Radioamaterstvo v Sloveniji resnično potrebuje prenovo, a je žal vse preveč klubov preveč pasivnih. Vse pogosteje se sliši tisto »nojevsko stališče« – dajmo glavo v pesek, nakoncu bomo pa dvignili roke tako, kot jih večina. Tako mišlenje vodi v neizogiben propad. Škoda, da so zagovorniki takih stališč tudi nekatere »starosti« in začetniki radioamaterstva v Sloveniji. Žal ne dojamejo, da so se časi spremenili.

Jure zadnje čase svojo energijo sproščaš na programu SOTA Slovenija. Tvoj prispevek je ogromen, kaj te žene in zakaj ravno SOTA?

Na hribčke sem že prej rad hodil. Ko sem si sestavil prvo QRP postajo, sem dostikrat tudi to vzel s seboj, a se je to navdušenje s časom ohladilo. Ko je Rado S58R predlagal, da se zadeve lotimo, sem se prisružil.

Na katerem obsegu/področju najrajši delaš in zakaj?

Po duši sem KV-jaš, saj tam vedno najdeš kaj zanimivega. 7MHz je zagotovo poseben band, čeprav se tudi drugih ne branim. Če odštejemo SOTA aktivnost, sem bolj lovec na DX-e, kot človek, ki bi na dolgo in široko čvekal na bandu.

Načrti za prihodnost? Ali boš sestavil še kakšen TRX?

Ma, glede cinjenja se nikoli ne ve. Kompletna radijska KV oprema, s katero delam zadnje dve leti je narejena doma – bodi si čiste kit variante, ali pa na osnovi modulov. Zagotovo bom sestavil znani ZRS-ov 80m QRP, ki mi ga je uspelo dobiti lani na sejmu v Sostrem. Na spajkalnik čaka tudi kit dodatka za glavnopostajo, ki bo omogočal širokopasovni sprejem, pa še kaj bi se našlo. Žal zmanjkuje časa.

Dovoli mi še nekaj obveznih vprašanj. J Starost?

Najlepša leta J – najstnik nisem več, abraham pa tudi še ne …

Najljubša barva?

Hm, če bi sklepal po odgovorih, bi rekel rdeča J kot so majice kluba Primorskih Študentov, ali pa pa modra kot nebo, zelena kot gozd, …  Skratka – odvisno, kako se kaka barva prilega trenutnemu okolju in razpoloženju.

Hišni ljubljenček?

Radijska postaja. Drugače pa je okrog doma kup ptičov, kosi gnezdijo kar v rožah pod balkonom, sosedove mačke se tudi najdejo, …

Tvoj najboljši avto?

Kar nekaj časa sem na Hyundaiu in trenutno ne vidim vzroka, da bi menjal firmo.

Kaj bi povedal našim članom RK Lesce?

Dve zadevi:

Opredelite se do predlogov zakona, ki jih je pripravila ZRS – pa kakor koli se že boste odločili. Moja stališča so znana in ni nijno, da se z njimi strinjate. Pasivnost je lahko največja poguba za radioamaterstvo v Sloveniji.

Kakršen koli vzrok, da klub deluje in živi, je pravi. Včasih ga je žal potrebno piskati in morda koga malo »zbrcati«. Če vam to uspe, ste zmagali.

Jure hvala za tale pogovor, še posebej pa hvala za tvoj prispevek S5 radioamaterstvu in še veliko uspehov v tem čudovitem hobiju!

Nisem ravno tip za takele »intervjuje«, a je vseeno nekaj nastalo. Hvala tudi tebi.

 

 

Leave a Reply